Zdroj: Komunálna poisťovňa
Vykradnuté vozidlo je nočnou morou každého majiteľa. Podľa údajov Komunálnej poisťovne zlodeji vlani spôsobili priemernú škodu vo výške 2 680 eur.
Klienti Komunálnej poisťovne najčastejšie hlásia odcudzenie LCD multifunkčného ovládacieho informačného panelu, ktorého súčasťou je autorádio či navigácia. Častým úlovkom zlodejov sú tiež disky z ľahkých zliatin, volanty s airbagmi, svetlomety, katalyzátory a cúvacie kamery.
Podľa štatistiky kriminality MV SR došlo vlani k 1 299 krádežiam vecí z vozidiel a súčiastok do áut. Najčastejšie sa tak dialo v Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Dôsledky vyčíňania zlodejov si v mnohých prípadoch vyžadujú návštevu servisu, čo pre vodičov predstavuje ďalšie dodatočné náklady. „Priemerná výška škody, ktorá bola našim klientom vyplatená v súvislosti s krádežami častí motorových vozidiel, predstavovala v minulom roku sumu 2 680 eur,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne.
Škody spôsobené krádežou kryje havarijné poistenie. Pri stanovení poistnej sumy netreba zabúdať k základnej cene vozidla pripočítať aj cenu doplnkovej výbavy. Pokiaľ ide o batožinu, za tú sa považujú veci osobnej potreby uložené v priestore na to určenom alebo v uzamknutom strešnom boxe vozidla. Komunálna poisťovňa ponúka poistenie batožiny ako bezplatný benefit k havarijnému poisteniu na 24 mesiacov. Aj v prípade krádeže však platia určité pravidlá, kedy má poisťovňa v prípade ich nedodržania nárok na zníženie poistného plnenia. „Predpísané spôsoby zabezpečenia vozidla, respektíve jeho častí, sú dohodnuté v poistnej zmluve. V súčasnosti však už nie je možné nájsť na trhu motorové vozidlo, ktoré má rádovo desať a menej rokov a nemá minimálne imobilizér v kľúči,“ dodáva D. Zemánek.
Krádež je potrebné čo najskôr zdokumentovať a nahlásiť do poisťovne. Ako eliminovať riziko vykradnutia?